Спорт

УФЦ спектакл: Гејчи го „среди“ Фергусон и закажа дуел со Кабиб (видео)

Фаворизираниот Тони Ферусон мораше да признае пораз од Џајстин Гејчи во борбата која завшри со технички нокаут во последната рунда.

Гејчи го украде шоуто, доминираше во текот на целиот меч а победи со технички нокаут во финишот од последната рунда и стана привремен шампион во лесна категорија.

Тони Фергусон се подготвуваше за Кабиб Нурмагомедов, но поради коронавирусот таа борба беше откажана, па Џастин Гејчи му беше доделен за нов противник на УФЦ 249 настанот.

Гејчи уште од почетокот на борбата доминираше над Фергусон кој до оваа пресметка имаше серија од 13 победи по ред, е борбата заврши во 5-та рунда со технички нокаут.

По мечот Гејчи го фрли појасот кој му беше доделен за привремен шампион и побара борба со Кабиб Нурмагомедов велејќи дека го сака вистинскиот шампионски појас.

To Top