Трето коло на Мундијалот: „ТЈ“ ја најавува британската битка, дербито САД – Иран, а ќе игра ли Валенсија?


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Со денешните натпревари стартува третото коло на Светското првенство, во наредните денови ќе следуваат натпревари во кои селекциите ќе немаат право на грешка ако сакаат пласман во следната фаза.

Пласман обезбедено имаат само три селекции – Бразил, Франција и Португалија. Се уште големи репрезентации стравуваат за своето место во осминафиналето.

Во терминот од 16:00 часот во директен дуел за следна фаза ќе решаваат Еквадор и Сенегал, а во истиот термин се очекува Холандија да не си дозволи кикс против Катар кој веќе е „отпишан“.

Од 20:00 часот имаме два и тоа како возбудливи дуели Англија и Велс ќе водат британска битка во Катар, додека Иран и САД ќе решаваат кој ќе оди понатаму. Во оваа група Англија е лидер со четири бода, Иран има три, САД два и Велс еден од.

Слушнете што има да каже „ТЈ“ за овие дуели