Топла среда


Викендов дерби, до дерби - се враќа клубскиот фудбал! ↓↓↓25-от ден од месец мај во Македонија носи сончево и многу топло време со слаб до умерен ветер од јужен правец. Попладне, претежно во источните делови, ќе има изолиран развој на нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Минималната температура ќе биде во интервал од 9 до 15, а максималната ќе достигне од 26 до 34 Целзиусови степени. УВ индексот ќе биде 8.

Во Скопје сончево и топло, попладне во делови од котлината ќе има услови за појава на нестабилност со краткотраен пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот. Минималната температура ќе се спушти до 13, а максималната ќе достигне 33 степени. Маврово 26, Охрид 30, Битола 33, Крива Паланка 30. Берово 29, Кавадарци 34, Дојран 33.

Во следните денови ќе продолжи сончево и натпросечно топло време. Во попладневните часови ќе има локален развој на нестабилна облачност, проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, на места и во форма на невреме со појава на град. Во недела дневната температура ќе се намали за неколку степени.