Тер Штеген ја советува Барса: Тој би бил идеално засилување!


Ep.1 Urban Explorer: Каде да пиете најдобро кафе во Скопје!? ↓↓↓


Германскиот голман Марк Андре тер Штеген во разговор за медиумите посочи еден фудбалер кој според него би бил идеално засилување за Барселона.

Тер Штеген како идеално засилување за својот тим го наведе својот сонародник и ѕвезда на Борусија Дортмунд, Марко Ројс.

„Марко Ројс игра феноменално, неговиот стил е луд. Мислам дека би бил иделано засилување за Барселона. Сметам дека и за него бви било подобро и би се отвориле повеќе опции доколку се пресели во поголем клуб, но тој е среќен во Борусија Дортмунд бидејќи целото негово семејство е таму. Тоа за него е многу важно“, објаснува Тер Штеген.

„Тој е фудбалер кој може да игра за било кој голем клуб, но исто така секогаш говори нешто што мора да се респектира: „Не, ќе останама таму каде што припаѓам, каде што е моето семејство, каде што имам поддршка“, додаде германскиот голман.

Ројс оваа сезона е во одлична форма со оглед на фактот што на 27 натпревари постигна 17 погодоци и запиша 8 асистенции.

Тој и во минатото беше мета на многу европски гиганти, но секогаш неговиот избор беше да остане во Борусија Дортмунд.

Останува да видиме дали Барселона ќе ги послуша советите на Тер Штеген и дали на лето ќе тргне по потписот на Марко Ројс.