Талибанците официјално прогласија Исламски Емират Авганистан


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Четири дена откако од авганистанската влада го презедоа главниот град Кабул и други стратешки градови претходно, Талибанците објавија формирање на Исламски Емират Авганистан. Портпаролот на Талибанците, Забијалух Муџахид преку Твитер објави за формирањето на новата држава, споделувајќи и фотографија од нејзиното знаме со грбот.

Соопштението доаѓа помалку од една недела по падот на главниот град на Авганистан во рацете на исламистичката екстремистичка група.

Муџахид исто така наведе дека формирањето на Исламски Емират Авганистан доаѓа по 102 години откако Велика Британија ја предаде контролата на земјата. Секој 19 август, Авганистан го слави националниот празник со кој се одбележува стекнувањето независност од колонијалната суперсила.

Талибанците долго време го користат името Исламски Емират Авганистан во нивната официјална комуникација.