Студено и стабилно време во првиот понеделник од 2017


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Во понеделник и во вторник изутрина ќе преовладува стабилно, суво и студено време, а дневната температура ќе биде во благ пораст.

Утринските температури ќе се движат од минус 12 до минус 2 степени, додека дневните ќе бидат во интервал од 3 до 12 степени.

Во Скопје и околината слично време со утринска температура околу минус 8 и дневна до 5 степени.

Во вторник попладне ќе има зголемување на облачноста почнувајќи од западните и северозападните делови каде кон крајот на денот и во среда ќе има локални врнежи од дожд и снег. Потоа позначителна промена на времето се очекува од четврток кога изразено северно воздушно струење, со засилен а повремено силен северен ветер, ќе предизвика студено време и повремени врнежи претежно од снег.