Стравична авионска несреќа над Рим, еден авион падна на улица – загинаа двајца пилоти (снимка)


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Стравична глетка беше посведочена денеска во Италија кога двајца пилоти загинаа кога воените авиони со кои летаа се судрија над Гвидонија Монтечелио, на околу 35 километри североисточно од Рим.

Едниот од лесните авиони се урна во земја во воздухопловната база Гвидонија, другиот удри во паркиран автомобил на улица во Колфиорито, блиска урбана област. Други повредени нема, јавува локалните медиуми.

Очевидци изјавија дека четири лесни авиони летале во формација, кога двата авиони се судриле.

Во име на италијанската влада говореше и премиерката Џорџа Мелони.