Сончева и топла среда

Сончево со мала до умерена локална облачност и со слаб североисточен ветер. Од денес следува период на стабилно време со постојан пораст на дневната температура, која во деновите од викендот на повеќе места ќе надмине 35 степени.

УВ индексот во наредните денови повторно ќе има многу високи вредности и ќе изнесува 9.

Минималните температури ќе се движат од од 10 до 18 степени Целзиусови, а максималните дневни ќе бидат во интервал од 26 до 333 степени. УВ индексот ќе изнесува 4.

Во Скопје утре исто така сончево со умерена облачност и со слаб до умерен североисточен ветер. Температурата од 16 до 32 степени.