Сончев и топол четврток

Денешниот јулски ден во Македонија носи претежно сончево и потопло време, со слаб до умерен, а вдолж Повардарието повремено засилен северен ветер. Минималната температура ќе биде во интервал од 7 до 19, а максималната од 26 до 34 степени. УВ индексот ќе биде 9.

Во Скопје, сончево и потопло со слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе се спушти до 13, а максималната ќе достигне до 32 степена.

Во следните два дена ќе има извесно зголемување на облачноста со натамошен пораст на температурата на воздухот. Во недела ќе има локална појава на нестабилност со краткотраен пороен дожд, грмежи и засилен ветер