Со лесен и брз лек за имунитет до поздрав организам против настинката


Каде ќе биде најинтересно викендов!? ↓↓↓


Она што најмногу ја ослабува способноста на организмот да се избори со болестите е едноличната исхрана.

Токму затоа најважно е редовно да консумираме овошје и зеленчук, особено она што е богато со витамин С и цинк,  бидејќи цинкот го намалува траењето на настинката, а го има во јагнешкото и свинското месо, во семките и во оревите, во житариците и во морските плодови.

Потребни ви се:

100гр суво грозје

150гр ореви

100гр бадеми

сок и кора од 2 органски лимони

100гр суви кајсии

100гр суви сливи

250-300гр мед

Сомелете го сувото грозје, оревите, бадемите и лимоновата кора, додајте го сокот од лимон, измешајте и ставете ги измелените суви сливи и кајсии. Измешајте и додадете мед. Ставете ја смесата во тегла и оставете ја да постои на темно место ден-два, па потоа преместете ја во фрижидер. За деца постари од 3 години се препорачува по една лажичка два пати дневно, а возрасните по една до две лажички три пати дневно.