Снимка во живо од заедничката литургија на СПЦ и МПЦ ОА во храмот „Свети Сава“ во Белград


Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим! ↓↓↓Литургијата на помирување ја служат српскиот патријарх Порфириј и архепископот Охридски и Македонски, Стефан со архиепископите на двете цркви. Истата се одржува во храмот Свети Сава во Белград.

Илјадници верници дојдоа да присуствуваат на литургијата. Ова е прва литургија за помирување по повеќе од половина век.