Шпанија ја тресе афера со прислушување – мета биле мобилните на премиерот и министерката за одбрана


Викендов дерби, до дерби - се враќа клубскиот фудбал! ↓↓↓Службените мобилни телефони на шпанскиот премиер Педро Санчез и на министерката за одбрана Маргарита Роблес биле цел на прислушување преку програмата „Пегасус“, покажуваат два извештаи на Националниот криптолошки центар.

Аферата со прислушувањето ја објави портпаролката на Владата Изабел Родригез и министерот во Владата Феликс Болањос на прес-конференцијата одржана утрово, пренесува 360 Степени.

Владата ги анализира мобилните телефони на сите членови на извршната власт, а студијата, според министерот Боланос, се уште не е завршена.

„Кога велиме надворешни упади, сакаме да кажеме дека ниту една официјална агенција нема правосудна надлежност. Затоа ги класифицираме како нелегални и надворешни“, рече Болањос.

Повикувајќи се на извештаи од Националниот центар за криптологија, тој рече дека два упади во мобилниот телефон на премиерот се случиле во мај 2021 година, а во мобилниот телефон на министерот за одбрана во јуни 2021 година.

„Знаеме дека нема последователни ‘интервенции’ од тие датуми, нема докази за нов упад. Еден од заклучоците донесени од владата е зајакнување на безбедносните системи. Ќе ги ставиме на располагање сите знаења и капацитети на централната власт до регионалните влади и парламенти“, прецизираше министерот.

Според весникот, програмата Пегасус, теоретски, се продава само на влади и официјални агенции. Хакерите извлекле голем број информации од телефонот на шефот на владата: 2,6 гигабајти во првиот упад и 130 мегабајти во вториот.

„Пленот“ од мобилниот на министерот за одбрана е многу помал – 9 мегабајти.

Но, Владата сè уште не знае какви информации се украдени, ниту степенот на чувствителност, но во двата случаи тоа се нивните службени телефони, а не приватни.