Шест одлични вежби за враќање во форма на задницата и мускулите (ВИДЕО)


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Препорачани важби за дел од вашиот тренинг, доколку посакувате одлична задница и зацврстување на мускулите. Во продолжение погледнете шест вежби кои ние ги издвоивме:

1. Потиснување на колковите

Се уште мислите како скватовите се најефикасните вежби за вашиот задник?
Не сте во право, со оглед на тоа дека има многу повеќе вежби кои се подобри за зголемување и обликување на мускулите на задникот, а еден од нив е со сигурност и хип дрозд, односно потиснување на колковите. А, освен убав задник, ќе имате и поцврст и затегнат грб, а најдбро би било да ја издвоите оваа вежба за најпосакуваните резултати.

 

2. Сплит скват со подигнување на ногата

Оигиналниот назив за ова е Bulgarin split squart, оваа вежба се смета за една од најефективните врзани за долниот дел од телото, бидејќи создава активност и притисок во нозете и глутеусот. Може при оваа вежба да имате и тегови во рацете, со што резултатите би биле уште подобри.

3. Склекови

Ова е една од најосновните вежби кои многумина ја потценуваат, а не би требало, со оглед на тоа дека е одлична за зацврстување на целото тело. Сакате да бидете посилни? Правете ги редовно склековите.

4. Burpee Row

Мултитаскинг во тренингот е доста одлична работа за постигнување на подобра форма, а една од најдобрите и најпознатите вежби за цело тело секако се маринците. Но, ова не се класични маринци бидејќи се уште поскплознивни, а за нивното изведување би требаат два тега. Погледнете како се изведува:

5.Скват потиснување

Досадни ви се класичните скватови? Теговите в раце, односно на рамена и по скватот експлозивно подигнете ги во воздух за да го размрдате секој дел од телото. Ќе се воодушевите како вашето тело ќе се чувствува посилно по оваа вежба.

6. Мост

Уште една добро позната бежба – мостот. Легнете на грб, ставете тег на своите колкови и подигнувајте го задниот дел од вашето тело. Брзо ќе почувствувате како гори, а варијациите секако ги има во голем број по оваа вежба. Комбинирајте ги во текот на тренингот сите овие вежби и направете ги посилни вашите мускули.