Актуелно

Шест месеци затвор за таткото од Боки 13 за физички напад на свештеникот Стојчев

Кривичниот суд на Миле Јовановски, за јавноста попознат како татко на Бојан Јовановски – Боки 13, му изрече шест месеци затворска казна откако Јовановски ја призна вината за физичката напад на нивниот сосед, свештеникот Виктор Стојчев.

Миле Јовановски денеска не беше во судницата на изрекување на пресудата. Тој беше обвинет за тоа дека на 7 јануари 2017 година физички го нападнал Стојчев по расправија за паркинг место, по што му нанел физички повреди, од кои и скршеница на зглобот на ногата.

На претходното рочиште Миле Јовановски призна дека на Божик во 2017 го тепал со боксови и клоци неговиот прв сосед свештеникот Виктор Стојчев и оти му нанел тешки телесни повреди.

Јовановски беше обвинет за кривичното дело „тешка телесна повреда“ од член 131 став 1 од Кривичниот законик, за што казната е од 6 месеци до 5 години затвор.

Advertisements
To Top