Семе од коноп: 10 причини да ја пробате врвната суперхрана

Семе од коноп: 10 причини да ја пробате врвната суперхрана

Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Да почнеме со основите: ова не е некаква нелегална суперхрана, туку суперхрана на која се колнат спортистите, вегетаријанците и веганите.

И како што ќе видите детално подолу, веројатно не погрешиле. Ова семе има богат нутритивен профил и дава бројни здравствени придобивки.

Семето од коноп потекнува од растението Канабис сатива и е богато со протеини, влакна и здрави масни киселини, вклучувајќи омега-3 и омега-6. Семето има антиоксидативно дејство и може да ги намали симптомите на многу болести, подобрувајќи го здравјето на срцето, кожата и зглобовите.

Овие семиња се преполни со хранливи материи како што се:

Протеини

Семето од коноп содржи речиси ист протеин како и сојата. На секои 30 грама (околу 3 супени лажици) има 9,46 грама протеини. Овие семиња се целосен извор на протеини, што значи дека ги обезбедуваат сите девет есенцијални амино киселини, кои се градежни блокови за сите протеини кои нашето тело не може да ги произведе самостојно. И бидејќи растителната храна која е целосен извор на протеини е релативно малку, семето од коноп се вреден додаток на вегетаријанската или веганската исхрана.

Незаситени масти

Здравствените придобивки од полинезаситените масти, особено омега-3 масните киселини, стануваат се попознати. Семето од коноп се одличен извор на есенцијални масни киселини, како што е алфа-линоленска киселина (АЛА), која е омега-3.

Телото не може да произведе есенцијални масни киселини и телото мора да ги апсорбира од исхраната. Односот на омега-3 и омега-6 е исто така важен. Општо земено, луѓето имаат тенденција да јадат премногу омега-6 и премалку омега-3, но додавањето на семе од коноп во исхраната може да помогне да се подобри рамнотежата. Исто така, семките од коноп имаат малку заситени масти и не содржат транс масти.

Семето од коноп е богато со влакна

Голем дел од влакната во семето од коноп се наоѓаат на надворешната страна на лушпата. Ако е можно, изберете семе од коноп со нивните лушпи непроменети. Сепак, дури и без трупот, семето од коноп е божествен извор на влакна, со три лажици кои содржат околу 1,2 грама.

Јадењето доволно влакна секој ден може да придонесе за:

 • намалување на апетитот
 • да ви помогне да управувате со вашата тежина
 • за регулирање на нивото на шеќер во крвта
 • за промовирање на здравјето на цревата

Минерали и витамини

Семето од коноп содржи импресивен спектар на витамини и минерали и е особено богато со:

 • Витамин Е
 • магнезиум
 • фосфор
 • калиум

Тие се исто така добар извор на железо, цинк и витамини од групата Б, вклучувајќи:

 • рибофлавин
 • тиамин
 • витамин Б-6
 • Фолна киселина

Семе од коноп и здравствени придобивки

Покрај неговите хранливи придобивки, некои истражувања покажуваат дека семето од коноп има широк спектар на позитивни здравствени ефекти.

Намалете ги симптомите на предменструален синдром и менопауза

До 80% од жените во репродуктивна возраст страдаат од физички или емоционални симптоми на предменструален синдром (ПМС). Овие симптоми веројатно се резултат на чувствителност на хормонот пролактин. Галамин линоленска киселина (GLA), која се наоѓа во семето од коноп, ги намалува ефектите на пролактинот.

Во една студија, кога жените со синдром на ПМС користеле 1 грам есенцијални масни киселини (вклучувајќи 210 мг GLA) дневно, имало значително намалување на симптомите на ПМС. Се намалуваат болките и чувствителноста на градите, депресијата, раздразливоста и задржувањето на течности.

Го штитат мозокот

Една студија објавена во списанието Food Chemistry покажа дека екстрактот од семе од коноп има антиоксидантни ефекти. Овие ефекти може да се должат на содржината на канабидиол (CBD) во семињата. Резултатите од научниот преглед покажуваат дека CBD и другите соединенија во семето може да имаат невропротективни, антиинфламаторни ефекти и исто така може да помогнат во регулирањето на имунолошкиот систем.

Го промовираат здравјето на срцето

Медицинската заедница верува дека омега-3 масните киселини го подобруваат здравјето на срцето и го намалуваат ризикот од проблеми како што се аритмии и срцеви заболувања. Семето од коноп содржи високо ниво на омега-3 и добар сооднос на омега-3 и омега-6 масни киселини. Семето содржи и високо ниво на аргинин, аминокиселина која се претвора во азотен оксид. Азотниот оксид е неопходен за проширување на артериите и вените и помага да се одржат ѕидовите на крвните садови мазни и еластични. Намалувањето на крвниот притисок, здравата исхрана и учеството во различни форми на вежбање може да помогне да се намали ризикот од срцева слабост.

Го намалуваат воспалението

Количината на омега-3 во семето од коноп и здравиот сооднос на омега-3 и омега-6 во семето, исто така, може да помогне да се намали воспалението. Покрај тоа, семето од коноп е богат извор на гама-линоленска киселина (GLA), полинезаситена масна киселина која може да има и антиинфламаторни ефекти.

Намалувањето на воспалението може да помогне во управувањето со симптомите на хронични болести, како што се:

 • метаболички синдром
 • дијабетес тип 2
 • артритис
 • срцева болест
 • безалкохолни масни заболувања на црниот дроб

Го подобрува здравјето на кожата

Атопичен дерматитис и акни може да бидат резултат на хронично воспаление. Меѓу другите можни причини за исхрана, акните може да се поврзат со недостаток на омега-3 масни киселини. Високата содржина на омега-3 во семето од коноп може да помогне во управувањето и намалувањето на симптомите на акни.

Ги ублажува симптомите на ревматоиден артритис

Ревматоиден аАртритисот е автоимуна состојба, која предизвикува имунолошкиот систем да ги напаѓа сопствените ткива, што доведува до воспаление во зглобовите. Студиите спроведени на човечки клетки сугерираат дека маслото од семе од коноп може да има антиревматски ефекти.