Актуелно

Се преврте чамец со бегалци кај Лезбос – најмалку осум загинати

Најмалку осум мигранти се загинати откако се превртел чамец кој од турското крајбрежје тргнал кон грчкиот остров Лезбос. Спасувачките екипи ги пронашле телата на тројца мажи, четири жени и едно дете, а спасени се две жени од кои едната е бремена.

Неофицијално, според турските медиуми, бројот на загинати е поголем. Причините за несреќата не се познати, ниту пак се знае точниот број на бегалци што се превезувал во чамецот.

Спасувачката акција се уште е во тек, а во неа учествуваат бродови и хеликоптер на ФРОНТЕКС, бродови на грчката крајбрежна служба, приватни чамци, како и брод на грчка воена морнарица.

Advertisements
To Top