Сабота носи мешавина од сонце, облаци и дожд


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Променливо облачно со сончеви периоди, околу пладне и попладне со повремен дожд, особено во крајните западни и источни делови, на места проследени со ретки грмежи. Ќе дува умерен, долж Повардарието и засилен северен ветер.

Утринските температури ќе се движат од 4 до 12 степени, додека дневните ќе бидат во интервал од 15 до 23 степени.

Во Скопје и околината слично време со утринска температура околу 10 и дневна до 22 степена.

Во недела попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со краткотраен пороен и грмежи. Стабилизирање на времето со постепен постепен пораст на дневната температура ќе има од понеделник.