Русите го покажаа своето ново ласерско оружје


Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим! ↓↓↓Во рамки на развојот на нивните офанзивни системи, руското Министерство за одбрана го презентираше својот нов ласерки топ.

На видеото објавено од ова Министерство е прикажано како новиот „Пересвет“ систем излегува од еден хангар.

За време на неговиот говор за состојбата на нацијата во март годинава рускиот пртетседател Владимир Путин покажа серија напредни офанзивни оружја што ги развива неговата земја. Притоа тој го спомна и новото ласерско оружје, како и дрон и ракета на нуклеарна енергија.