Русија официјално потврди: Приватната војска „Вагнер“ ги предаде оружјето и опремата


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Платениците од приватната воена групација „Вагнер“ им предале на руските вооружени сили повеќе од две илјади единици воена опрема, соопшти прес-службата на руското Министерство за одбрана.

„Беа предадени повеќе од две илјади парчиња опрема и оружје, вклучително и стотици парчиња тешко оружје: тенкови Т-90, Т-80, Т-72Б3, повеќецевни ракетни системи „град“ и „Ураган“, противавионски ракетни системи „панцер“, самоодни артилериски пушки 2С1 „гвоздика“ 122 mm, 2S3 „акација“ калибар 152 mm, 2S5 „гиацинт“ калибар 152 mm, 2S4 „лале“ калибар 240 mm, хаубици и противтен минофрлачки системи, оклопни транспортери, како и автомобилска техника и малокалибарско оружје“, се наведува во соопштението.

Добиената опрема се испраќа во позадинските области за техничко одржување и подготовка за употреба, додаваат од Министерството.

Министерството наведува дека армијата добила повеќе од 2.500 тони муниција и околу 20.000 лесно оружје од групата „Вагнер“.