Спорт

Реал и Баерн експрено постигнаа договор: Шпанецот се сели во Минхен!

Реал Мадрид и Баерн Минхен постигнаа договор за позајмица на бекот Алваро Одриасола на „Алијанц Арена“.

24-годишниот десен бек оваа сезона добива мала минутажа, па и самиот побара промена на средината, а денес не беше дел од тренинг сесијата на „кралите“, бидејќи се подготвува да замине во Германија.

Веста за неговиот трансфер во Минхен ја потврдија гермнаски „Билд“ и шпански „АС“, па се очекува наскоро и потврда од клубовите.

Одриасола пристигна во Реал во 2018 година, но не може да се избори за голема минутажа бидејќи на неговата позиција одлично игра Дани Карвахал.

Реал се согласи да го пушти на позајмица бидејќи Шпанецот во Минхен ќе има поголема минутажа, а не е јасно дали Баерн ќе има право да го откупи на крајот на сезоната.

Advertisements
To Top