Прво изглегување на дневна светлина после 500 дена живот во подземна пештера без никаков контакт со цивилизација (снимка)


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Беатриз Фламини, 50-годишна шпанска спортистка, алпинистка и планинарка, излезе на земјината површина после неверојатни 500 дена кои ги помина сама во 230 метри длабока пештера без контакт со надворешниот свет.

Беатриз Фламини се врати во цивилизација откако учествуваше во експеримент внимателно следен од научниците кои сакаат да дознаат повеќе за капацитетите на човечкиот ум и деноноќниот ритам.

Елитната спортистка, планинарка и алпинист, според нејзиниот тим за поддршка, соборила светски рекорд за најдолго време поминато во пештера.
Таа имала 48 години кога влегла во пештерата во Лос Гаучос, во близина на Мотрил, Шпанија, и прославила два родендена сама под земја.

Spanish sportswoman Beatriz Flamini (R) hugs a relative upon getting out of a cave in Los Gauchos, near Motril on April 14, 2023 after spending 500 days inside. (Photo by JORGE GUERRERO / AFP) (Photo by JORGE GUERRERO/AFP via Getty Images)

Таа го започнала својот предизвик во сабота, 20 ноември 2021 година – пред избувнувањето на војната во Украина, резултантната криза на трошоците за живот и смртта на кралицата Елизабета Втора.

Медиумското покривање за појавувањето на храбрата авантуристка во светлината на пролетта во јужна Шпанија беше намерно ограничено, со цел да не ја оптоварат.

Но, преносот на националната телевизиска станица ТВЕ покажа дека Фламини носи темни наочари и се искачува кон нејзиниот тим за поддршка насмеана. Носејќи маски, тие ја опколија во прегратка.

Говорејќи набргу потоа, таа го опиша своето искуство како „одлично“ и „непобедливо“.

Притисната за повеќе детали од новинарите, таа додаде: „Молчам година и пол, не разговарам со никого освен со себе. Ја губам рамнотежата, затоа ме држат. Ако ми дозволите да се истуширам – година и пол не сум чепнала вода – ќе се видиме за кратко. Дали е тоа во ред?“

Spanish sportswoman Beatriz Flamini (C) is attended by relatives upon getting out of a cave in Los Gauchos, near Motril on April 14, 2023 after spending 500 days inside. (Photo by JORGE GUERRERO / AFP) (Photo by JORGE GUERRERO/AFP via Getty Images)

Фламини го поминуваше своето време под земја правејќи вежби за да се одржува во форма и зафатена, сликајќи и цртајќи и плетејќи волнени капи. Таа зела две „GoPro“ камери за да го документира своето време и прочитала 60 книги и испила 1.000 литри вода, според нејзиниот тим за поддршка.

Говорејќи на снимката обезбедена од „Timecave“, како што беше наречен проектот, за време на нејзиното време во пештерата, таа рече: „Пештерите се прилично сигурни места, но многу непријателски настроени кон човечкото суштество и мозокот бидејќи не ја гледате светлината на денот, не знаеш како минува времето, немаш невролошка стимулација.

„Не е дека времето минува побрзо или побавно, едноставно дека не поминува, затоа што секогаш е четири часот наутро“.

Фламини беше надгледувана од група психолози, истражувачи, спелеолози – специјалисти за проучување на пештери – и физички тренери кои го следеа секое нејзино движење и ја следеа нејзината физичка и ментална благосостојба, иако никогаш не контактираа со неа.

Според шпанската новинска агенција „EFE“, нејзиното искуство го искористиле научниците од универзитетите во Гранада и Алмерија и Мадрид.

Тие го проучуваа влијанието на социјалната изолација и екстремната привремена дезориентација врз перцепцијата на луѓето за времето, можните невропсихолошки и когнитивни промени под кои луѓето се подземни и влијанието врз деноноќниот ритам и спиењето.

Веб-страницата на Гинисовата книга на рекорди им доделува признание за „најдолго време преживеано под земја“ на 33 чилеански и боливиски рудари кои поминале 69 дена 688 метри под земја по падот на рудникот за бакар и злато Сан Хозе во Чиле во 2010 година.

Портпаролот на Гинис не можеше веднаш да потврди дали има посебен рекорд за доброволно живеење во пештера и дали Фламини го соборила.