Предлог законот за минимална плата денес оди во Собрание

Портпаролот на Владата, Миле Бошнаковски изјави дека денеска предлог законот за минимална плата од 12.000 денари ќе биде доставен до Собранието.

Владата на синоќешната седница го усвои предлогот. СДСМ во предизборната кампања вети зголемување на минималната плата, а по изборите стана дел и од владината програма.