Посвеж, облачен и дождлив вторник


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Времето денеска, вторник, 9. мај, ќе биде посвежо од вчера со врнежи од дожд, кои на места ќе бидат пообилни во количина од над 25 л/м2 за 24 часа. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец.

Утринските температури ќе се движат од 8 Целзиусови степени на повисоките места, до 13 степени на југоистокот од земјата.

Максималните дневни температури ќе бидат во распон од 11 до 17 степени.

Во Скопје се очекува претежно облачно и посвежо време спо повремени врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе изнесува 11 степени, а максималната дневна ќе се искачи до 16 степени.