Актуелно

Понеделничка временска прогноза

Овој последен мајски понеделник во Македонија носи генерално сончево време, со умерена облачност. Во попладневните часови ќе има услови за локален краткотраен дожд и ретки грмежи.

Ќе дува умерен ветер од северен правец, со позасилен интензитет долж Повардарието. Дневната максимална тампература ќе се движи од 17 до 25 степени. Во Скопје и околината времето ќе биде сончево со умерена облачност. Во попладневните часови има помали услови за локален краткотраен дожд.

Во следните денови нашата територија ќе биде под влијание на релативно влажна и нестабилна воздушна маса која на повеќе места ќе условува почести врнежи од дожд, особено од пладневните часови па натаму.

Advertisements
To Top