Пица популизам: Австрискиот канцелар цела вечер разнесуваше пици низ Виена


Роналдо нека се пази, Мароко гази - 19 ден ↓↓↓Австрискиот канцелар Кристијан Керн цела вечер разнасуваше пици во Виена, за да биде поблизок до избирачите и да ги дознае нивните проблеми, што ги засили шпекулациите дека неговата Социјалдемократска партија на Австрија се подготвува за предвремени избори, јави ДПА.

Керн облече црвена униформа и им достави пици на неколку семејства, со кои потоа разговарал за политички прашања што го засегаат обичниот народ. Секако, сето тоа беше снимено, а видеото објавено на официјалната Фејсбук страница на канцеларот и за еден час собра речиси 70 000 прегледи.

Овој потег предизвика позитивни коментари, но имаше и такви кои тоа го нарекоа пица популизам.

Австрија неофицијално е во предизборна кампања, иако редовните парламентарни избори се закажани дури за есента 2018 година.

Социјалдемократите и нивните коалициски партнери, десноцентристичката Австриска народна партија одрекуваат дека Владата планира предвремени избори.

Ако изборите во Австрија се одржат наесен наредната година, тие ќе се совпаднат со австриското претседавање со Европската Унија.