Петочна временска прогноза


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Денешниот мајски петок во западните и северозападните делови на Македонија претпладне носи умерено облачно време со слаб локален дожд. Во останатите делови преку денот ќе преовладува претежно сончево со мала облачност и со слаб ветер од северен правец.

Во Скопје претпладне со променлива облачност, а од пладневните часови ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб северен ветер и дневна температура од 23 Целзиусови степени. Маврово 14, Охрид 19, Битола 21, Крива Паланка и Берово 18, Кавадарци 23, Дојран 25.

Утре времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност која попладне ќе се зголемува од запад. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Во Скопје сончево со мала облачност и со слаб југоисточен ветер. Дневните температури ќе се движат од 16 до 26 степени.