Петочна и викенд временска прогноза


Ep.2 Urban Explorer: Каде да се пирсате во Скопје!? ↓↓↓


Првиот јулски ден во Македонија претпладне носи сончево и многу топло време со мала до умерена облачност, а во попладневните и вечерните часови наместа ќе има развој на нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, која локално ќе биде со услови за појава на краткотрајно невреме, град и силен ветер.

Максималната температура ќе биде во интервал од 27 до 38 Целзиусови степени. УВ индексот ќе изнесува 8.

Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена облачност и слаб до умерен северозападен ветер. Максималната температура ќе достигне до 35 степени. Маврово 27, Охрид 30, Битола 33, Крива Паланка 32, Берово 31, Кавадарци 37, Дојран 38.

Во следните денови претстои период на многу топло време со дневни температури кои насекаде ќе бидат над 30 степени. Поради зголемената влага во атмосферата ќе се има чувство дека температурата на воздухот е повисока за 1 до 2 степена.

И покрај топлото време поради влијание на циклонска активност од исток, претежно во попладневните и вечерните часови наместа ќе има развој на нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а локално ќе има услови за појава на краткотрајно невреме со појава на град и силен ветер.