Апелација му го укина притворот во Шутка – Зекири оди во домашен притвор и му се одзема пасошот


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Апелациониот суд го укина притворот на бившиот владин генерален секретар Мухамед Зекири и му го замени со домашен притвор.

Како дополнителна мерка на претпазливост на Зекири ќе му биде одземен и пасошот.

Зекири, повеќе од три недели не е во затворот Шутка туку е на лекување во скопската инфективна клиника. Неговата жалба е прифатена од Апелација.

Зекири како активен генерален секретар на владата на 9-ти април беше осомничен за злоупотреба, како што тврди обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, поради склучување на незаконски договор за консултнатски договор со хрватска фирма.

Зекири даде оставка на функцијата, а судот му определи притвор.