Петочна и викенд временска прогноза

Овој априлски петок времето во Македонија ќе биде претежно сончево со слаб до умерен ветер од северен правец.

Максималните дневни температури ќе достигнат во Скопје 14 Целзиусови степени, Маврово 5, Охрид 11, Битола 12, Крива Паланка 10, Берово 8, Кавадарци 15, Дојран 17.

И утре ќе имаме сончево време со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Дневните температури ќе се движат од 7 до 19 степени.