Пензионираниот американски генерал Абрамс гласно размислува: Пригожин е или мртов или в затвор


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Лидерот на платеничката воена група „Вагнер“, Евгениј Пригожин, веројатно е или мртов или во затвор, ги изнесе за јавноста своите размислувања и гледања на ситуациајта бившиот висок американски воен лидер Роберт Абрамс.

Неговата средба со рускиот претседател Владимир Путин по неуспешниот пуч најверојатно била лажирана, додава Роберт.

Пензионираниот генерал Абрамс, соработник на ABC News, кој претходно служеше како командант на американските сили во Кореја, ги сподели своите размислувања за неизвесната судбина на Пригожин по краткотрајниот вооружен бунт на групата Вагнер минатиот месец.

„Моја лична проценка е дека се сомневам дека некогаш повторно ќе го видиме Пригожин во јавност“, изјави Абрамс за ABC News, пренесува А1Он.

„Мислам дека или ќе го сокријат, или ќе го испратат во затвор, или ќе се справат со него на друг начин, но се сомневам дека некогаш повторно ќе го видиме.

Прашан дали мисли дека бизнисменот милијардер е жив откако му го постави најзначајниот предизвик на режимот на Путин откако дојде на власт во 1999 година, Абрамс рече:

„Јас лично не мислам така, и ако е така, тој е некаде во затвор.

Пензионираниот генерал со четири ѕвезди, исто така, изрази сомневање за состанокот што портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека Путин го одржал со Пригожин и сите негови високи команданти на Вагнер на 29 јуни, пет дена по прекинатиот бунт.

„Би бил изненаден ако навистина видиме доказ дека Путин се сретнал со Пригожин, и мислам дека тоа е многу инсценирано“, рече Абрамс.

Песков во понеделникот пред новинарите изјави дека Путин поканил 35 луѓе на состанокот, вклучувајќи го и Пригожин, и дека тој траел три часа.

Се вели дека биле присутни и други високи членови на администрацијата на Путин, вклучувајќи го и шефот на Националната гарда Виктор Золотов и шефот на надворешното разузнавање на СВР, Сергеј Наришкин, објави францускиот весник Либерасион.

Песков рече дека Путин ја дал својата „оценка“ за акциите на групата Вагнер за време на војната во Украина, во која тие водеа крвава битка за заземање на градот Бахмут, како и „настаните од 24 јуни“, мислејќи на денот на востанието.

Путин, исто така, „ги слушал објаснувањата на командантите и им понудил опции за понатамошен ангажман и понатамошна употреба во борбите“, рече портпаролот на Кремљ.

Самите команданти ја претставија својата верзија за тоа што се случи. Тие истакнаа дека се лојални поддржувачи и војници на шефот на државата и врховниот командант, а исто така порачаа дека се подготвени да продолжат да се борат за својата татковина, рече Песков.

„Тоа е се што можеме да кажеме за оваа средба, рече тој.

Пригожин, кој јавно се расправаше со највисоките чинови во руската војска, вклучително и министерот за одбрана Сергеј Шојгу, за нивното справување со војната во Украина, ги предводеше своите борци во бунтот што ја презеде контролата врз градот Ростов-на-Дон.

Тогаш Пригожин им нареди на своите сили да маршираат кон Москва, но нагло се премисли откако белорускиот претседател Александар Лукашенко набрзина посредуваше за примирје меѓу началникот на платениците и Кремљ.

Според договорот, Пригожин би бил поштеден од обвиненијата за предавство доколку се согласел да замине во егзил во Белорусија, но Лукашенко минатата недела изјави дека Пригожин се вратил во Русија.

Еден од приватните авиони на Пригожин извршил повеќекратни патувања меѓу Белорусија и Русија во деновите по бунтот, според податоците за следење на летот.

Тој, наводно, бил виден во канцеларијата на ФСБ во Санкт Петербург минатата недела, како пристигнува да го собере својот арсенал оружје запленето за време на рацијата во неговата палата.

Отприлика во исто време, Пригожин објави и аудио порака во која им се заблагодарува на оние кои го поддржаа неуспешниот бунт на групата Вагнер, за кој рече дека е „за цел да се бори против предавниците и да го мобилизира руското општество“.

Сегашната локација на Пригожин и идните планови остануваат непознати.

Поранешниот државен секретар Мајк Помпео неодамна изјави дека неуспешниот обид за државен удар на Пригожин му ставил мета на грбот.

„Не би бил сигурен за неговиот живот..Пригожин очигледно ризикуваше. Ако сакате да се борите со кралот, немојте да го правите тоа со палка. Тој го направи тоа. И не успеа“, рече Помпео на „Тркалезната маса“ на VABC 770 AM со водителот Џон Кациматидис.