Откриено кој ја нарачал монструозната ликвидација на новинарот Кашоги


Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба! ↓↓↓Шефот на преговарачкиот тим кој бил испратен во Истанбул со цел да го врати саудискиот новинар Џамал Кашоги во Саудиска Арабија е лицето кое го нарачало неговото крвничко убиство, стои во известувањето од саудискиот јавен обвинител.

Петмина Саудијци се под обвинение дека го дрогирале Кашоги и потоа го распарчиле неговото тело, а остатоците ги уништиле со киселина по убиството кое било извршено во зградата од амбасадата на Саудиска Арабија во Турција.

Саудискиот обвинител, наводно, побарал смртна казна за петмина од вкупно 11 осомничени лица за убиството на новинарот.