Официјално: Тотенхем се засили од Аргентина!


Викендов дерби, до дерби - се враќа клубскиот фудбал! ↓↓↓Тотенхем беше еден од ретките клубови кои не донесе ниту едно засилување во летниот преоден рок, па раководството сака да ја поправи грешката во јануари.

Како што пренесуваат англиските медиуми „спарси“ веќе го договориле првото зимско засилување, а станува збор за ѕвездата на Бока Јуниорс, Вилмар Бариос.

Станува збор за 25-годишен колумбиски репрезентативец кој од 2016 година игра за славниот аргентински клуб.

Бариос може да игра на сите позиции на средината на тренот, а по потреба дури и како десен бек, а неговите агенти веќе постигнале договор со Тотенхем.

Двата клуба се во завршини преговори и трансферот би требало да изнесува 23 милиони евра, а играчот во јануари ќе се пресели во Лондон.