Официјално: Познато во кој термин ќе се игра Мундијалот во Катар

Светското првенство во Русија се ближи кон крајот, па останаа уште само два меча со кои ќе се поделат златото, себрото и бронзата.

Мундијалот во Русија беше навостина организиран на врвно ниво и се чини дека ова ќе биде поседното „нормално“ Светско првенство.

Имено, наредното Светско првенство нема да се игра во стандардниот летен термин. Денес првиот човек на ФИФА, Џани Инфантино официјално потврди дека Мундијалот во Катар ќе се игра од 21-ви ноември до 18-декември.

Наредниот Мундијал пак во 2026 година кој ќе го организираат САД, Канада и Мексико нема да се игра со стандардниот формат од 32 репрезентации, туку на него ќе учествуваат 48 репрезентации.