Официјално: Милан потврди два големи трансфери – Лаксалт и Кастиљехо се „росонери“


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Како и што се очекуваше, италијанскиот гигант Милан денес официјално ги потврди трансферит на Диего Лаксалт и Саму Кастиљехо.

Лаксалт доаѓа од Џенова во трансфер вреден 18 милиони евра. Џенова трабаше да му плати на „росонерите“ 11 милиони евра за Лападула, па Милан ќе додаде 3 милиони евра веднаш, плус 4 во име на бонсу. Уругваецот потпис 4-годишен договор и ќе го носи дресот со број 93.

23-годишниот Саму Кастиљехо доаѓа од Виљареал во трампа за Карлос Бака плус 18 милиони евра. Шпанецот потпиша 4-годишен договор и ќе го носи дресот со број 7.

Милан потврди дека со овие два трансфери го завршил преодниот рок.