Спорт

Одбиена првата јануарска понуда на Челзи

Лион ја одбил понудата од 34 милиони фунти за Муса Дембеле од Челзи, потврдуи „Скај Спорт“.

Од францускиот клуб им одговориле на „сините“ категорично дека 23-годишниот напаѓач не е на продажба. Меѓутоа, Челзи не се откажува и наскоро ќе испрати нова понуда во која ќе биде вклучен и Оливие Жиру.

Лион пред 18 месеци го купи Дембеле од Селтик за 20 милиони фунти и од тогаш напаѓачот постигна 30 гола во Лига 1.

Дембеле со добрите игри го привлече вниманието уште на Манчестер Јунајтед и Арсенал, па поради тоа Челзи побрзал со понуда бидејќи сака да ја победи конкуренцијата.

To Top