Обид за грабеж на бензиска во Скопје – вработен испукал предупредувачки куршум


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Според информациите на полицијата, вчера во 23 часот било пријавено дека на бензинска пумпа на улицата Македонско-косовска бригада во Скопје маскиран разбојник се обидел да ја ограби бензинската.

Сторителот ги искршил влезната врата и едно странично стакло. Откако забележал дека внатре се наоѓа вработениот, веднаш почнал да бега. Во тој момент вработениот истрчал надвор и во паника испукал еден куршум во воздух од пиштол кој го поседувал со дозвола.

По крадецот се трага, а тој е осомничен дека сторил кривично дело обид за тешка кражба, додека вработениот сторил кривично дело предизвикување општа опасност.

Полицијата презема мерки за пронаоѓање на сторителот и за целосно расчистување на случајот.