Новиот лик во Q семејството: Audi Q8

Static photo Colour: dragon orange

Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Audi Q8 ја комбинира елеганцијата на луксуз во купе со четири врати со практична разновидност на голем SUV. Богатно опремен, сеопфатно поврзан и доволно моќен за авантурите надвор од патот, тој е сигурен придружник за бизнис и забава. Audi Q8 доаѓа на европскиот пазар во третиот квартал од 2018 година.

Разновиден, спортски, елегантен: димензиски и просторен концепт

Audi Q8 зрачи со спортска динамика и престиж како ниеден друг SUV од брендот со четирите прстени. Долг од 4,99 метри, широк 2,00 метри и висок 1,71 метри, SUV купето е пошироко, пократко и пониско од неговиот сестрински модел Q7. Со меѓуоскино растојание од речиси 3 метри, нуди пространа внатрешност која ги удира своите директни конкуренти во најрелевантните димензии, вклучувајќи ја должината на внатрешноста и височината. Во задниот дел поставени се три седишта со надолжно прилагодување по потреба. Со навалени потпирачи за седишта, багажниот простор изнесува 1,755 литри.

Static photo
Colour: dragon orange

Новото присуство на Q семејството: надворешен дизајн

Со вметнатиот Singleframe во октогонален дизајн, Audi Q8 е новото лице на семејството Q. Решетката за ладилникот стои исправено и заедно со спојлерот кој е поставен кон предниот дел и големите, високо контурирани воздушни приливи, го нагласува самоуверениот изглед. Елегантно опасната покривна линија завршува во нежно наклонети D-столбови и се потпира на Quattro лаковите на тркалата, во кои се сместени 22 инчни тркала. Бројни детали укажуваат на дизајнот на оригиналниот Quattro. Силните контури и атлетски тесните површини даваат чувство на моќ, софистицираност и посебна динамика на постојаниот погон на сите тркала. Спојлерот, лајсните на лаковите на тркалата, лентите за триење на вратата и дифузорот се во контрастна боја, за понатамошно нагласување на надворешниот изглед.

Стандардните LED фарови го осветлуваат патот, со HD Matrix LED технологија достапна како опција. Тука е и тродимензионалниот потпис на дневните предни и задни светла кои имаат дигитален карактер.

Static photo
Colour: dragon orange

Спортско возачко искуство: суспензија и возење

Audi е Quattro и Quattro е Audi – се разбира ова се однесува особено на Q8, врвен SUV на брендот. Диференцијалот чисто механички ги пренесува силите на предната оска и задната оска со сооднос од 40:60 како стандардно. Кога е потребно, пренесува повеќе сила на оската со подобра тракција. Со 254 милиметри простор над земјата, кратките надминувања на препреките и контролата на спуштањето на ридовите значи дека Audi Q8 може да продолжи и по завршувањето на асфалтираните патишта. Суспензијата со контрола на амортизерите е стандардна. Audi нуди адаптивна воздушна суспензија со контролирано амортизирање како опција, со комфор или спортско поставување. Ја прилагодува висината на возењето во зависност од ситуацијата на возење и желбата на возачот за околу 90 милиметри.

Interior

Сите погонски системи се особено ефикасни благодарение на новата блага хибридна технологија (MHEV).

Примарниот електричен систем со 48 волти вклучува два важни технолошки модули: литиум-јонска батерија и стартер за појас. За време на сопирањето, тој може да врши рекуперација до 12 kW моќ која ја враќа назад во батеријата. Технологијата MHEV овозможува долги фази на рекуперација со деактивирање на моторот и опсег за старт-стоп кој започнува на 22 км / ч.

Премиум внатрешност

Дигиталната прецизност од Audi и високото ниво на интеграција на новиот дизајнерски јазик и техлоногија се лесно забележливи. Audi Q8 го добива и најновиот MMI мултимедијален уред и комбинација од два големи дисплеи – еден, 10.1 инчен кој се користи за мултимедија и навигација, а под него има уште еден 8.6-инчен дисплеј наменет за климатизацијата, загревањето и внесувањето на текст. Во мракот, опционалното контурно светло ги трасира карактеристичните линии на дизајнот на ентериерот и обезбедува осветлување за три-димензионалното Quattro лого лоцирано пред совозачот. Опциите кои вклучуваат прилагодени контурни седишта со функција за масажа и вентилација, четири-зонско автоматско климатизирање и пакет за квалитет на воздух дополнително го подобруваат елегантен амбиент.

Interior

Audi Q8 е врвен и во однос на квалитетот на звукот и конекцијата благодарение на Audi LTE модулот. Истото важи и за напредниот звучен систем Bang & Olufsen. Тоа обезбедува фасцинантен 3D звук до сите пет седишта. Музиката се пренесува токму како да е снимена во концертната сала.