Нови американски санкции за Русија – опфатени и ќерките на Путин


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


САД го најавија новиот пакет санкции кон најголемите руски јавни и приватни банки и двете ќерки на Владимир Путин, со што дополнително се зголемува притисокот врз руската економија поради инвазијата на Украина.

Новите санкции се насочени кон Марија Воронцова и Катерина Тихонова, двете возрасни ќерки на Путин со неговата поранешна сопруга Људмила Шкребнева, пренесува Радио Слободна Европа.

Санкциите ги погодија и сопругата и ќерката на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и членовите на Советот за безбедност на Русија, меѓу кои и поранешниот руски претседател и премиер Дмитриј Медведев и премиерот Михаил Мишустин.

„Овие поединци се збогатија на сметка на рускиот народ. Некои од нив се одговорни за обезбедување на потребната поддршка за поддршка на војната на Путин против Украина. Веруваме дека многу од имотите на Путин се скриени од членовите на семејството и затоа санкциите се насочени кон нив, изјави висок американски функционер.

Белата куќа најави и санкции за „целосно блокирање“ на најголемите јавни и приватни финансиски институции во Русија, Сбербанк и Алфа банка и соопшти дека сега се забранети сите нови американски инвестиции во Русија.

Новите санкции за клучните руски државни компании кои имаат за цел да ја нарушат нивната способност за тргување и пренесување пари низ глобалниот финансиски систем ќе бидат објавени еден ден подоцна.

„Болната бруталност во Буча трагично ја разјасни одвратната природа на режимот на Путин“, рече високиот претставник, цитирајќи докази за намерно убивање цивили во предградијата на Киев.

„Денес, во согласност со сојузниците и партнерите од Г7, ги засилуваме најстрогите санкции што некогаш биле наметнати на една голема економија“, рече официјален претставник кој остана анонимен.

Руските сили се обвинети за злосторства во градот Буча, северозападно од главниот град на Украина. Тела на цивили беа видени како лежат на улиците по руското повлекување. Градоначалникот на Буча, Анатолиј Федорук, рече дека околу 300 локални жители биле застрелани.