Нов седумнеделен национален „локдаун“ за Велика Британија


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Британскиот премиер Борис Џонсон, во обраќањето до нацијата, објави дека сите училишта и колеџи се затвораат до средината на февруари заради драматичниот пораст на хоспитализациите на пациенти со ковид-19 и новиот бран на висока смртност од вирусот.

Англија ќе влезе во најтешката национална блокада од март, со училиштата затворени до средината на февруари, бидејќи Борис Џонсон предупреди дека следните недели „ќе бидат најтешките досега“.

Бидејќи новите бројки ја ставаат Велика Британија на пат да надмине 100.000 смртни случаи поврзани со ковид пред крајот на месецот без итни мерки, премиерот уште еднаш рече дека луѓето мора да останат дома, а џогирањето да биде ограничено еднаш на ден. На сите несуштински дуќани им беше кажано да затворат од понеделник навечер.

Заклучувањето ќе трае најмалку седум недели, со мерките што треба да се ревидираат во текот на неделата на полурочно. Секое релаксирање не би стапило на сила пред 22 февруари.

Само еден ден откако Борис Џонсон ги повика милионите ученици да се вратат во училниците, сите училишта ќе се префрлат на далечинско учење до средината на февруари

Премиерот рече дека родителите „разумно ќе прашаат зошто не ја донесовме оваа одлука порано“, додавајќи: „Јас целосно ја разбирам непријатноста и вознемиреноста што оваа доцна промена ќе предизвика кај милиони родители и ученици“.

Во обраќањето до нацијата во 20 часот, премиерот рече дека се надева дека 12,2 милиони од најранливите во општеството – жители и персонал во домови за грижа, здравствени и социјални работници од првата линија, сите над 70-годишна возраст и клинички крајно ранливи – ќе ги добијат нивните први вакцинации до средината на февруари, кога Велика Британија влегува во „последната фаза на борбата“.

Акцијата се спроведува во време на катастрофални бројки за приеми во болница во Англија и предупредувања за мрачна смртност до крајот на месецот. Џонсон рече:

На 4 јануари во болниците во Англија имало 26.626 пациенти со ковид, што е за 30% повеќе од една недела порано.

Врвот на приеми во првиот бран беше 18.374 на 12 април; земјата сега е 40 проценти над тоа ниво.

Низ Велика Британија имаше 80.664 позитивни тестови на 29 декември, со стапка на случај три пати поголема од почетокот на декември.

Според анализата на „Гардијан“, има 91.453 смртни случаи во Велика Британија од Ковид-19. Со оглед на моменталната траекторија, Велика Британија може да достигне мрачниот меѓник од 100.000 смртни случаи пред крајот на месецот, предупредуваат експертите.

Другите лидери на Велика Британија исто така најавија нови ограничувања. Сите училишта во Велс ќе бидат затворени најмалку до 18 јануари, додека континентална Шкотска ќе биде ставена во целосна блокада од понеделник на полноќ за време на јануари. Првиот министер, Никола Старџен, рече дека „не е претерување да се каже дека сум позагрижена за ситуацијата со која се соочуваме сега отколку што бевл во кое било време од март минатата година“.

Северна Ирска исто така изгледа подготвена за нови инфекции, при што Арлин Фостер, првата министерка на Северна Ирска, рече дека регионот се соочува со „многу тешка ситуација“.

Во своето обраќање до нацијата, Џонсон ја фрли вината за третата национална блокада на новата, побрзо ширечка варијанта на вирусот – и покрај широко распространетите критики за бавноста на владата да дејствува.

Дури и во изминатите 36 часа, премиерот инсистираше на тоа дека училиштата се отворени безбедно во повеќето области на земјата. „Нема сомнение во мојот ум дека училиштата се безбедни“, рече тој во разговорот со Ендрју Мар на Би-би-си во неделата.

Сепак, премиерот не беше во можност да идентификува што веруваше дека се променило од претходните денови, кога на повеќето училишта им беше кажано да останат отворени – само во своето обраќање рече дека училиштата веројатно ќе дејствуваат „како вектори за пренесување, предизвикувајќи вирус ширење меѓу домаќинствата “.

Пратениците се очекува да ги изгласаат законите за нови строги закони од среда, иако на деловните субјекти ќе им се препорача да затворат од понеделник навечер.

Низ целата земја, луѓето сега мора да го напуштат домот само за на работа – и само ако е невозможно да се работи од дома – и за основна храна и лекови. Дозволено е вежбање со едно друго лице од различно домаќинство, но советот е да се останете локално и еднаш дневно.

Сите несуштински малопродажби и угостителство мора да се затворат или да останат затворени. Рестораните и другите простории можат да продолжат да нудат испораки, но алкохолот повеќе нема да биде дозволен за испорака поради загриженост за луѓето кои се собираат околу пабовите и баровите.