Нестабилна и облачна среда

Во Македонија ќе биде промеливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд и грмежи.

Локално тие ќе бидат поинтензивни со пороен дожд и услови за изолирана појава на град. Максималната температура ќе се движи од 18 до 29 степени. Во Скопје и околината слично време со температура до 27 степени.