Неколку митови за МЕДОТ: Овој природен заладувач е значително подобар од белиот шеќер…


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Медот оддамна се користи како природен лек, а својата репутација ја задржа до денес. Силен антиоксидант е кој го засилува имунитетот, а во продолжение ви нудиме интересни факти и митови за медот.

Факт е дека медот е посладок од белиот шеќер, па тоа е причина дека за засладување на чајот е потребно помалку мед отколку шеќер.

Многумина луѓе мислат дека медот не треба да се конзумира со метална лажица поради органската киселина која може да реагира при контакт со металот. Но, тоа е само мит бидејќи за било каква реакција потребно е време.

Мит е и дека медот е најдобро да се измеша со врела вода. Доколку на медот додадете врела вода тој ќе го промени вкусот и мирисот, а постои можност и врелата вода да ги уништи природните ензими на медот кои се добри за вашето здравје.

Многу важен факт за медот кој треба да го знаете е дека кристализацијата не влијае на нутритивните или квалитетните вредности на медот. Сепак, не е точно дека медот никогаш не може да се расипе, па ниту во случај да го чувате во тегла за капак. Факт е дека медот апсорбира влафа од зраците и дека доколку не е покриен ќе дојде до ферментација. За да уживате во вкусот на медот, водете сметка за правилната исхрана.

Мед во прашкаст облик исто така е еден од митовите. Медот е достапен во тековна и кремаста форма, но мед во прав не постои.

Медот е поздрав од рафинираниот шеќер и тоа е многу важен факт кој треба да го имате на ум. Освен тоа, содржи здрави хранливи вредности како витамини и минерали кои другите засладувачи не ги содржат. Исто така, не содржи никаков холестерол.

Факт кој многу луѓе не го знаат е дека медот ги согорува маснотиите во телото додека спиете. Тоа го потврдија и резултатите од бројни студии. Сепак, мит е дека медот не содржи маснотии.