Нефи Усеини си даде оставка во Советот на Општина Охрид


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Охридскиот советник Нефи Усеини поднел оставка во Советот на Општина Охрид, пренесува „А1он“, повикувајќи се на потврда од претседателот на Советот, Сашо Донев.

Оставката доаѓа една и пол година по добивањето вторпат мандат тој да ги претставува охриѓани. Оставката е поднесена поради, како што навел, лични причини.

Инаку, Усеини е бизнисмен и претседател и на разгранокот на ДУИ во Охрид, кој доби осудителна пресуда за претепување на својот колега од претходниот состав, Џемал Мена. Нему му се судеше и беше ослободен од вина во случајот за претепувањето на сограѓанинот Спиро Топаловски, а откако охриѓанецот го промени исказот и рече дека, всушност, не бил тепан.

Усеини е познат и по дивоградбата среде Охрид, која петта година никој не ја урива.