Наутро или навечер: Експертите истакнаа кога е најдобро да се мие косата!

Луѓето ја перат косата во одреден дел од денот, воглавно од навика. Но идеално време за перење коса сепак постои.

Познатите фризери истакнаа дека во зависност од структурата на косата, на некои луѓе повеќе им одговара наутро, а на некои навечер.

A post shared by Index Rouge (@indexrouge) on

Доколку имате тенка коса, која брзо се мрси, експертите препорачуваат миење наутро. Така косата ќе ви биде свежа и бујна во текот на целиот ден.

Од друга страна, ако имате густа со дебели влакна, перете ја навечер и после перењето оставете ја да се исуши до крај. Така ќе го задржете волуменот и ќе ви изгледа совршено.