вторник, јануари 25, 2022

Макрон има предлог за Путин

0
Претседателот на Франција, Емануел Макрон, ќе му предложи на рускиот колега Владимир Путин „начин за смирување на украинската криза“ за време на разговорите закажани...

Над 100 лица починаа од Ковид-19 во последните седум дена во...

0
Во последните седум дена, во Македонија, над 100 лица починаа од Ковид-19. Вкупно 22 лица се починати како последица од коронавирусот во последниве 24...

Рашковски денеска седнува на обвинителна клупа – почнува судскиот процес за...

0
Денеска започнува судскиот процес против бившиот генерален секретар на Владата Драги Рашковски, кој заедно со уште шест лица се осомничени за нелегалната набавка на...

Доктор Даниловски прогнозира дека интензитетот на сојот омикрон ќе спласен до...

0
Останувам и понатаму на моите ставови дека напролет короната ќе се сведе на „сезонски грип“, вели епидемиологот проф. д-р Драган Даниловски. Негова прогноза и...

Сончев и студен вторник

0
Времето во Македонија денеска, вторник, 25. јануари, ќе биде сончево и студено со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен, долж...

Вооружен напад на Универзитетот Хајделберг во кој загина едно лице –...

0
Едно лице е убиено, а три се сериозно повредени во вооружениот напад кој се случи на Универзитетот во германскиот град Хајделберг, по што напаѓачот...

„Ѕвер“ од 800 коњски сили – чини над 720.000 евра (снимка)

0
Пик-апот од G-Class на автомобилскиот гигант Мерцедес дефинитивно има потенцијал. Тоа многу добро го знаат во Брабус, каде подготвија посебен модел. Основата е позната од...

ЕХФ му даде дозвола на Карабатиќ да игра со позитивен тест...

0
Еден од најдобрите ракометари во светот Никола Карабатиќ имал позитивен тест после мечот помеѓу Франција и Холандија, но и покрај тоа ЕХФ му дозволила...

Како баш само на вакви „им ги хакираат“ мобилните?

0
22-годишната атрактивна и сексапилна италијанска фудбалска судијка Дијана Ди Мео се пожалила дека била жртва на сајбер-малтретирање. На нејзиниот Инстаграм профил таа изјави дека неколку...

Ковачевски со владина делегација во посета на Софија – пречекан со...

0
Македонскиот премиер Димитар Ковачевски, во придружба на владина делегација, е во официјална посета на соседна Бугарија. Ковачевски беше пречекан со највисоки државнички и воени почести...

Случајот „Пецаков и Ковид-19“: Не бил крив – едните, крив бил...

0
Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвинуваат дека СДСМ фабрикува случај за градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков и најавија дека тој наскоро ќе поднесе тужба за клевета,...

СЗО со зрак на надеж: Сојот Омикрон може да го донесе...

0
После две години од почетокот на пандемијата на коронавирусот, и среде актуелниот бран на варијантата Омикрон, се зголемува надежта дека коронавирусот ќе се развие...

Прочитајте ја „Милениче“ од Лидија Димковска – песната која е објавена...

0
Песната „Милениче“ од македонската поетеса и писателка Лидија Димковска е објавена во последниот број на едно од најпрестижните светски списанија за литература и култура,...

Апсење и притвор за турска новинарка заради „твит“ против Ердоган

0
Судот во Турција вчера одреди мерка притвор за познатата новинарка Седеф Кабаш, додека го чека судењето за обвиненијата за навреда на турскиот претседател Ердоган...

И Велика Британија почна да го повлекува персоналот од својата амбасада...

0
Велика Британија почна да го повлекува персоналот од својата амбасада во Украина, откако се рашири предупредувањата за наводна руска инвазија на земјата, објави Би-Би-Си. Официјални...

Јанакиески со оперирана нога под полициска придружба на судско рочиште за...

0
Бившиот министер за транспорт и врски обвинет во неколку случаи на поранешното Специјално јавно обвинителство, Миле Јанакиески утрово со полициска придружба, со оперирана нога,...

Медведев има шанса да го симне Ѓоковиќ од тронот на АТП...

0
Рускиот тениски ас Данил Медведев го совлада Американецот Максим Креси со 3:1 во сетови во меч кој траеше три ипол часа. Со овој триумф Медведев...

САД им нареди на семејствата од персоналот во амбасадата во Украина...

0
САД им наредија напуштање на Украина на семејствата на вработените во нивната амбасада во Киев и порачаа дека сите американски граѓани треба да размислат...

Во Германија ако и малку си „од кај Путин“ – леташ...

0
Првиот човек на германската морнарица, вице-адмиралот Кај-Аким Шeнбах, беше принуден да си даде оставка од функцијата затоа што само рекол дека Путин бара (а...

Почетокот на оваа недела треба да се знае дали ќе се...

0
Поочетокот на оваа работна недела ќе го донесе одговорот дали изолацијата на лицата позитивни на коронавирусот ќе биде скратена од десет на седум дена. Препораката...

Студен и ветровит понеделник

0
Денеска, понеделник, 24. јануари, времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, многу студено и ветровито. Во планинските подрачја повремено ќе провејува снег....

Нови 1.424 случаи на Ковид-19 во Македонија во последните 24 часа

0
Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 5.604 тестови, а регистрирани се 1.424...

На 95-годишна возраст почина најпознатиот зен-будистички монах на светот

0
Тич Нхат Хан, зен-будистички монах, поет и мировен активист, кој стана познат како противник на Виетнамската војна во 1960-тите, почина вчера на 95-годишна возраст....

Кинески гигант на струја на кој не му треба возач (снимка)

0
Претставен од кинескиот гигант Baidu, а се води под името DeepWay Xingtu. Покрај атрактивниот дизајн кој обезбедува одлична аеродинамика и коефициент на отпорност на...

Човекот кој се нема искапено цели 67 години

0
87-годишниот Иранец Аму Јаџи се нема искапено цели 67 години и преживува јадејќи тела на животни покрај патот, но збунетите научници тврдат дека е...

Почина популарниот пејач со македонско потекло Аки Ракимовски

0
На официјалната Фејсбук страница од групата „Парни Ваљак“ од бендот пренесуваат дека денеска, на 22. јануари, 2022 година, почина нивниот фронтмен и пејач, Аки...

Адел го одложи концертот кој требаше да го одржи денес –...

0
Славната британска пејачка Адел денеска, 21. јануари, требаше да го одржи првиот од 24-те концерти во Колосеумот на Цезар Палас во Лас Вегас. Но,...

Брејвик еднакво опасен како и пред 10 години кога уби 77...

0
Норвешкиот масовен убиец Андерс Беринг Брејвик, кој во 2011 година уби 77 луѓе и рани неколку десетици, психички и карактерно не се подобрил за...

Пошта на Македонија во чест и сеќавање на Тоше

0
АД „Пошта на Македонија“ по повод роденденот на Тоше Проески, 25 јануари започнува акција – „Во чест и сеќавање на Тоше“ преку која може...

Шекеринска, Димитров и Царовска бараат апанажа

0
Четворица министри од владата на бившиот премиер Зоран Заев одат на апанажа, а бројката може да биде и поголема со оглед на тоа што...

Вестбрук еден на еден со Гобер – дрско забивање преку човек...

0
Иако со 25 поени, 7 скока и 7 асистенции, Леброн Џејмс беше лидерот кој во секоја смисла Лејкерски ги предводеше во победата над Јута...

Малата „откачи“ на ЗЗ Топ

0
Девојчето на најслободен и најсимпатичен начин се забавуваше на уличната изведба на хитот од ЗЗ Топ. Точно во духот на уличните уметнички перформанси.

Глечер голем колку Луксембург кој се открши од Антарктикот се стопи...

0
Џиновски глечер, кој се одвои од Антарктикот во 2017 година, со топење испушти околу 61 милион олимписки базени слатка вода во океанот што покрена...

Јелена Ѓоковиќ не користи парфеми во животот – еве со што...

0
Јелена Ѓоковиќ, како одговор на на едно прашање на Инстаграм, откри дека не користи парфеми за кои некои трошат илјадници евра. На нејзината стори на...

Врвот на американската и руската дипломатија денеска на средба во Женева

0
Највисоки руски и американски дипломати денеска треба да остварат средба во Швајцарија на која ќе разговараат за растечките тензии околу Украина, откако серијата состаноци...

Генералниот секретар на ОН, Гутереш, верува дека Русија нема да ја...

0
Генералниот секретар на Обединетите Нации, Антонио Гутереш, предупреди дека ситуацијата во светот денеска е значително полоша од пред пет години поради пандемијата на ковид-19...

Блинкен: Дури и ако еден руски војник ја премине украинската граница...

0
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен упати јавно предупредување до Русија дека САД ќе го сметаат за напад и тоа ако барем еден руски војник...

Петочна и викенд временска прогноза

0
Денеска, петок, 21. јануари, времето во Македонија ќе биде облачно и студено со повремени врнежи од снег, особено претпладне. Врнежите ќе бидат пообилни во...

Руско-италијанска научна студија тврди: Спутник V двојно поефикасна против омикрон сојот...

0
Руската вакцина против коронавирусот „Спутник V“ е двојно поефикасна во неутрализирањето на активноста на омикрон сојот на вирусот SARS-CoV-2 од вакцината на „Фајзер/БиоНТек“. Ова...

Нови 1.172 случаи на Ковид-19 во Македонија во последното деноноќие

0
Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани 1172 новозаразени пациенти со коронавирусот, а 13 луѓе починале, информира Министерството за здравство. Направени биле 4021...