Најголемите е-спорт ѕвезди со најголеми приходи


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Сите слушнале за Нејмар, Тајгер Вудс и Леброн Џејмс, нели? И додека овие момци се некои од најплатените спортски sвезди во светот, тие се исто така едни од најпознатите. Но, што е со оние момци кои заработуваат во готовина, а не се толку познати?

Во оваа статија, ќе разгледаме некои од највисоко платените момци во оние нови спортови кои стануваат се попопуларни – е-спортот. Најдобрите квоти за кладење на Е-Спорт се во 1xBet, а предлог типови може да најдете на сајтот на Kladenje.mk. Можеби не ги сметате овие момци како „спортисти“ – но многумина веќе го прават токму тоа. Не само што е-спортот напредува с еповеќе и повеќе и во забрзано темпо, туку има се повеќе огромни награди и големи гужви односно публика. Се чини дека овој раст на популарноста ќе продолжи. Значи, ако сакате да знаете колку некои од овие момци освоиле, тогаш продолжете да читате …

Не секој што заработува пари од про спортот игра традиционален спорт. И кога ќе погледнете колку изработуваат некои од овие момчиња, тоа навистина ги става работите во некоја друга перспектива. Овие sвезди на е-спортот се едни од најголемите заработувачи во светот, а многу луѓе надвор од таа индустрија едвај слушнале за нив. Дури можете да се обложувате на е-стровите, а тоа навистина се третира како правилен спорт на многу места.

Јохан Сандштајн

Јохан Сандштајн е од Данска и веројатно е најголемиот играч во оваа индустрија. Тој е специјализиран за DOTA 2 и во текот на неговата кариера има заработено над 6,8 милиони долари. Дел од оваа добивка беше благодарение на освојувањето на Интернационал две години по ред. Тој е веројатно и една од најголемите ѕвезди на Данска.

Кајл Гирсдорф

Кајл Гирсдорф излезе од никаде и го освои Светскиот куп во Fortnite за да однесе дома 3 милиони долари. Fortnite експлодираше во популарност во последните неколку години и се приклучи на горната табела на игри со најголема плата за е-спорт. Тоа е една од најиграните игри во светот, па затоа не изненадува што има многу пари во неа. Кајл има освоено најмногу од кој било играч на Fortnite досега. Дали тој може да ја повтори оваа победа останува да видиме, бидејќи има многу луѓе што се обидуваат да го освојат следниот Светски куп во Fortnite.

Куро Тахасоми

Куро во последните неколку години е еден од најголемите заработувачи во е-спортот. Особено оваа година, откако победи на DOTA 2. Повеќето од најголемите заработувачи се играчи на DOTA 2, иако не сите од нив. Куро Тахасоми во својата кариера заработи над 4.000.000 американски долари, а најголемата победа му припадна на Интернационал 2017 година каде однесе дома над 2 милиони долари.

Санг Хјеок Ли

Додека Санг Хиок Ли не е еден од највисоките заработувачи, тој е еден од оние кои заработуваат помали суми, но постојано најчесто во LoL. Неговата најголема награда беше над 300.000 американски долари на Светскиот шампионат во LoL и досега заработи повеќе од 1.000.000 американски долари во неговата кариера.

Со растењето на е-спортот цело време, овие заработувачи треба да продолжат да растат исто така. Не треба да помине многу време додека не видиме некои од овие заработувачи рамо до рамо со најголемите sвезди на фудбалот и НБА, како Меси и Леброн. Иако можеби не сте чуле за овие момци досега, тие навистина прават имиња за себе и би можеле да бидат едни од најголемите sвезди на иднината.