Надал рутински, Мареј елиминиран од УС Опен


1/8 финале на СП: Мегваер пак е главна тема - 15 ден ↓↓↓Шпанскиот тенисер Надал се пласираше во третиот круг на УС опен и тоа по победата над Канаѓанецот Васек Поспишил со 3-0 во сетови. Настапот заврши за Енди Мареј кој загуби од Вердаско.

Мареј се уште не успева да се врати на високо ниво по паузите поради повреда, па доживеа елиминација во второто коло од Вердаско.

За разлика од Мареј, Надал немаше никакви проблеми со Поспишил. Бранителот на титулата од минатата година првиот сет го доби со 6-3, за подоцна да слави со 6-4 и 6-2.

Освен него, понатаму помина Дел Потро, Кевин Андерсон, Душан Лајовиќ како и Денис Шаповалов.