На денешен ден пред 32 години: „Божјата рака“ на Диего Армандо Марадона… (видео)


Дерби до Дерби! Комплетен фудбалски викенд ↓↓↓


Пред 32 години во Аргентина атмосферата беше сосема поинаква…

Само еден ден по вчерашниот дебакл од Хрватска е денот на кој „Гаучосите“ пред 32 години го славеа Диего Армандо Марадона.

Да, погодувате на денешен ден се случи „божјата рака“ со која Марадона и ја донесе титулата Аргентина во финалето на Светското првенство во 1986 година…