Маск: Над Иран се активни 100 Starlink сателити за интернет услуга – над Твитер уште виси стечај


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Сопственикот на SpaceX ја извести јавноста дека компанијата сега има речиси сто активни сателити што овозможуваат пристап до интернет услуга на Starlink во Иран, три месеци откако преку Twitter најави нивна активација поради тамошните протести.

„Се приближуваме до сто активни Starlink сателити во Иран“, твитна Илон Маск во понеделникот.

Милијардерот во септември изјави дека ќе ги активира сателитите Starlink во Иран како дел од напорите на САД да ја „зголемат слободата на интернетот и слободниот проток на информации“ за Иранците.

Интернетот обезбеден преку сателити може да им помогне на Иранците да ги заобиколат владините ограничувања за пристап до интернет и одредени социјални медиуми.

Исламската република ја зафати бран протести што избувнаа откако 22-годишната Махса Амини, која беше уапсен од полицијата поради „несоодветна облека“, почина во полициски притвор во септември.

Во однос на социјалната мрежа Твитер, три месеци откако ја презеде контролата над платформата, Илон Маск сега има помалку песимистички тон за иднината на истата, која ја дефинира како градски плоштад на нашето време. Пред неколку недели, милијардерот беше загрижен за финансиската состојба на платформата, која доживеа егзодус на огласувачи, додека приходите од реклами сочинуваа 91% од приходите на Твитер во вториот квартал. Остатокот беа претплати.

Компанијата не ги објави резултатите од третиот квартал. Како приватна компанија сега, таа беше избришана и затоа веќе нема законска или регулаторна обврска да ги објавува своите резултати. Во средината на егзодусот на огласувачите, Маск рече дека „компанијата губи над 4 милиони долари на ден“. Тој го повтори тој песимистички став за време на Twitter Spaces на 20 декември. Од 7.500 вработени во компанијата кои биле на персоналот кога тој пристигнал, најмалку 5.000 биле отпуштени.

Како и повеќето социјални мрежи, рекламирањето е „лебот и путерот“ за Твитер, но многу брендови ја избегнуваа платформата, чекајќи да видат каде оди Маск во однос на политиката за управување со содржина.