Мараја Кери открива дека скоро две децении страда од ова пореметување


Финале Лига на шампиони: Манчестер Сити го „брка“ Пандев, Интер нема да се предаде!


Поп дивата Мараја Кери откри дека речиси две децении страда од пореметување чија дијагноза ја добила во 2001 година.

Мараја откри дека според лекарските наоди и дијагностицирања во 2001 година, таа речиси две децении се бори со биполарно пореметување. Тој период од животот го опишува како најтешките години за неа.

„Донеодамна живеев во негирање и изолација, постојано стравувајќи дека ќе се дознае за ова. Тешко е да се носиш со тоа и едноставно веќе не можев да молчам. Побарав и добив лекарски третман, се трудам да бидам опкружена со позитивни луѓе и почнав повторно да работам на она што најмногу го сакам – да пишувам песни и да создавам музика“, вели Кери за People.

Додаде дека продолжила со терапијата и дека пие лекови за бипорално пореметување кое предизвикува периоди на депресија и хипоманија.

„Изгледа дека лекот кој го користам е многу добар. Не се чувствувам премногу уморна и трома. Пронаоѓањето рамнотежа е најважно. Долго мислев дека имам сериозно пореметување во спиењето, но тоа не беше нормална несоница. Работев, работев и само работев. Бев и раздразлива и постојано во страв дека ќе ги изневерам луѓето. Во текот на периодите на депресија немав енергија, се чувствував осамена и тажна, дури чувствував и вина дека не го правам тоа што треба за мојата кариера, вели пејачката.