Германија нема да учествува во евентуална воена интервенција во Сирија


Топ 10 најголеми фудбалски дербија


Германската канцеларка Ангела Меркел во изјавата која ја даде денес апелираше дека Германија нема да учествува во евентуален воен напад врз Сирија.

Канцеларката својот став го соопшти на прес-конференцијата со нејзиниот дански колега, Ларс Расмусен, додавајќи дека постојат многу докази кои укажуваат дека зад наводниот напад со хемиско оружје стои сирискиот режим.